Wycieczka do Sulejowa

W dniu 16 października 2017 r. uczniowie klas V, VI i VII naszej szkoły wzięli udział w wycieczce krajoznawczej na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego zorganizowanej przez Urząd Miasta Sieradza.

Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w rezerwacie Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim. Został on utworzony, dla ochrony malowniczych źródeł krasowych o błękitnym zabarwieniu i zachowania ostoi licznych gatunków ptaków. Ich urok polega na tym, że woda wybija z dna piasek, który widziany przez taflę wody posiada niepowtarzalną, zieloną barwę o różnych odcieniach, zależnie od warunków pogodowych i kąta padania promieni słonecznych. Czysta woda z wapiennych źródeł pochłania promienie czerwone, a przepuszcza odbite od dna niebieskie i zielone, które można obserwować.

Następnie udaliśmy się pieszo do pobliskich Małych Grot. Małe Groty leżą nad Pilicą pomiędzy rezerwatem „Niebieskie Źródła” a kopalnią „Biała Góra”. Pomimo, że „małe groty” nie przypominają już dawnej, wielkiej pieczary, a ich wygląd jest dużo bardziej skromny niż siostrzanych Grot Nagórzyckich, nadal stanowią wartą zobaczenia atrakcję turystyczną. Ich zaletą jest położenie – z dala od ruchliwej drogi i siedlisk ludzkich, w miejscu, gdzie pięknie zakręca Pilica, jest doskonałym miejscem do spacerów i relaksu na świeżym powietrzu.

Kolejnym punktem wycieczki był Zalew Sulejowski. To sztucznie utworzony zbiornik wodny na rzece Pilicy. Powstanie zbiornika miało na celu zapewnienie wody pitnej dla Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi. W ostatnich latach Łódź zmniejszyła pobór wody z zalewu, w wyniku wybudowania własnych studni głębinowych. Uczniowie udali się ma molo, skąd mogli podziwiać widoki na Zalew i zrobić ciekawe zdjęcia. Molo w Smardzewicach ma 300 m jest jednym z najdłuższych w Polsce na wodach śródlądowych.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w rezerwacie przyrody w Lubiaszowie. Uczniowie uczestniczyli w pieszej wycieczce dydaktycznej po terenie rezerwatu. Podziwiać można było stare drzewostany jodły w wieku do 150 lat, o wysokości ponad 35 m, grupa modrzewia polskiego w wieku 140 lat o wysokości 40 m oraz 200-letnie dęby. Wszystkie z tych drzew spełniają kryteria pomników przyrody. Flora naczyniowa rezerwatu liczy około 350 gatunków w tym duża część gatunków roślin chronionych. Zalicza się do nich między innymi: bluszcz pospolity,barwinek pospolitykopytnik, lilia złotogłów, naparstnica zwyczajna, orlik pospolity, pluskwica europejska, wawrzynek wilczełyko, storczyki i widlaki.