Zawody strzeleckie z Bractwem Kurkowym.

W dniu 29.10.2021 r. w naszej szkole odbyły się zorganizowane przy współpracy z Bractwem Kurkowym z Sieradza zawody strzeleckie z broni sportowej dla klas trzecich OLK: „ Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie – żywa lekcja historii”. Zawody poprzedził przeprowadzony w szkole przez nauczycieli historii, konkurs historyczny „Polski Wrzesień 1939 r.” Odbyły się również zajęcia przygotowawcze z innowacji pedagogicznej „Edukacja wojskowa” na temat: Łącznych czynności do strzelania. Zawody otworzył Ksiądz dyrektor Jan Witkowski wraz ze Starszym Bractwa panem Jerzym Kowalskim. Przed zawodami interesującą prelekcję historyczną nt. „Września 1939 r. na ziemi sieradzkiej” zaprezentował Wojciech Józefiak z nieformalnej grupy Sieradzcy Detektywi Pól Bitewnych. Na początku zawodów dyrektor szkoły wręczył pamiątkowe dyplomy dla najlepszy uczestników konkursu historycznego.

Wyróżnienia zdobyli:

– Roksana Krawniak z klasy 3a OLK;
– Natalia Koralewska z klasy 3b OLK;
– Filip Jeziorski z klasy 3c OLK.

Po udzieleniu instruktażu rozpoczęliśmy właściwe zawody strzeleckie. W zawodach gościnnie brała udział grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Sieradza. Strzelanie odbyło się z broni sportowej do tarczy na celność i skupienie. Każdy z zawodników mógł oddać kilka strzałów z pozycji stojącej do tarczy sportowej, w tym 3 punktowane. Najlepszych strzelców uhonorowano dyplomami, a zdobywcę 1-go miejsca również pucharem. Pucharami wyróżniono także szkoły biorące udział w zawodach.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc to:

1 miejsce: kadet Mikołaj BŁASZCZYK z klasy 3b;
2 miejsce: kadet Antoni MIZIAŁA z klasy 3a;
3 miejsce: kadet Igor JEŻEWSKI z klasy 3c.

Mamy nadzieję, że tego typu przedsięwzięcie na stałe będzie gościć w murach naszej szkoły, jako żywa lekcja historii i zajęcia proobronne dla młodzieży szkolnej.

Podziękowania dla Pani dyrektor Ewy Błaszczyk za inspirację i kontakt z Bractwem Kurkowym.

mjr Wiesław Bednarski

« z 7 »