Urlaub Ferien und Entspannung
Zespół Szkół Katolickich w Sieradzu.
28.06.2016.
Konkurs

Głosujcie na film naszych uczniów z IIGK, biorących udział w konkursie edukacyjnym "Efekt domina"

http://www.konkursefektdomina.pl/prace?id=lMRZwpNdwcbc

 
BAŚNIE POLSKIE - SPEKTAKL WROCŁAWSKIEGO TEATRU IN-ART

Image 

Uczniowie klasy I i II udali się w prawdziwą podróż w najdalsze zakątki polskich baśni. Na deskach Sieradzkiego Centrum Kultury obejrzeli bowiem spektakl Wrocławskiego Teatru In-Art składający się z trzech przedstawień: „Szewczyk Dratewka”, „Żywa Woda”, „Złota Kaczka”. Ciekawe formy teatralne, przepiękne lalki i barwne kostiumy bardzo przypadły młodym odbiorcom sztuki teatralnej do gustu.

 

 
PIKNIK RODZINNY

Image 

W sobotę, 11 czerwca, na placu przed szkołą odbył się po raz drugi piknik rodzinny zorganizowany z inicjatywy Rady Rodziców ZSK. W przygotowania zaangażowała się cała społeczność szkolna: rodzice, pani dyrektor, uczniowie i nauczyciele, dzięki czemu w programie imprezy znalazły się takie atrakcje jak loteria fantowa, konkurs talentów, konkurencje sportowo – rekreacyjne (w tym np. na rzut kaloszem na odległość), występ szkolnej grupy teatralnej. Można było obejrzeć z bliska samochód strażacki, posiedzieć na policyjnym motocyklu lub motorze Sieradzkiej Grupy Motocyklowej, zjeść pyszne ciasto, pizzę lub kiełbaskę z grilla. Przez trzy godziny trwania pikniku (od 11.00 do 14.00), nikt się nie nudził, a dochód ze sprzedaży ciast i loterii fantowej zostanie przeznaczony na modernizację nagłośnienia w szkole. Dziękujemy!

 

 
WYCIECZKA W TATRY

Image  Uczniowie starszych klas naszej szkoły (od klasy czwartej wzwyż) w dniach 1-4 czerwca byli na wycieczce w Tatrach. Wyjazd zorganizowany przez pana G. Wrocińskiego, pozwolił poznać walory przyrodnicze i turystyczne tej krainy oraz przybliżyć młodym ludziom góralską tradycję i kulturę. Na własnych nogach, pod fachowa opieką wspaniałego przewodnika Jędrka, przemierzyliśmy piękne zakątki Tatrzańskiego Parku Narodowego, m.in. Dolinę Kościeliską z Jaskinią Mroźną, Morskie Oko, Czarny Staw, Dolinę Białego, Sarnią Skałę, Dolinę Strążyską, wodospad Siklawa, Wielką Krokiew. Udało nam się zobaczyć w naturalnym środowisku łanię, jelonka, kozice górskie i pstrągi oraz wiele ciekawych roślin (kosodrzewina, limba, pierwiosnki, ciemiężycę i in.). Wróciliśmy bogatsi o nowe przyjaźnie, ciekawe przeżycia, niezapomniane wrażenia, piękne widoki i... zmęczone nogi, ale to nie przeszkodzi nam powrócić w Tatry za rok i (jak obiecał Jędrek) zdobyć Giewont - Świętą Górę Polaków - który tym razem tylko oglądaliśmy z dołu.

 
DZIEŃ DZIECKA 2016
Image

DZIEŃ DZIECKA W KL. I-III KSP

Z okazji Dnia Dziecka rodzice uczniów klasy I i II przygotowali najmłodszym uczniom niespodzianki, a mianowicie ufundowali  smaczne pizze, które zjedliśmy w miłej, koleżeńskiej atmosferze. Mama Marty Choińskiej przyniosła też dziś do klasy drugoklasistów piękny, okazjonalny tort. Korzystając z pięknej pogody, w tym świątecznym dniu, bawiliśmy się razem na podwórku szkolnym rysując kredą dzieci z różnych stron świata, puszczając bańki mydlane i grając w stare gry podwórkowe. Wcześniej oglądaliśmy też film o dzieciach Afryki, których dzieciństwo zdecydowanie różni się od naszego. Aż wstyd się przyznać, że czasami kaprysimy i grymasimy, mając tyle pięknych rzeczy wokół siebie i dla siebie nie tylko od święta, ale i na co dzień.                                                                                                                                                                                                             Klasa trzecia w tym dniu gościła w Teatrze Miejskim w Sieradzu na filmie „Misiek w Nowym Jorku”. Po projekcji na wszystkie dzieci czekały pyszne lody, a potem zabawy przy fontannie na Rynku. Największą frajdą okazała się jednak gra zręcznościowa w cymbergaja przy lodziarni na ul. Kościuszki.

SPORTOWY DZIEŃ DZIECKA KLASY V KSP

 

W przededniu święta wszystkich dzieci uczniowie klasy V KSP brali udział w wyciecze na specjalnie dla nich zorganizowany piknik sportowy na terenie MOSiR Sieradz. Już w drodze na stadion skosztowali pysznych lodów, by potem zmierzyć się z własnymi lękami w parku linowym i wziąć udział w treningu przeprowadzonym przez trenera klubu KS Warta Sieradz – Łukasza Markiewicza. 

 
MAJ - MIESIĄCEM MATKI BOŻEJ

Image

Maj od niepamiętnych czasów poświęcony jest czci Matki Bożej. Kiedy wszystko w przyrodzie kwitnie, pachnie i śpiewa, człowiek poddaje się urokowi tego miesiąca i jest to najlepszy moment, by pomyśleć o Maryi. Dlatego też uczniowie klas I-III, którzy spędzają  popołudnia w szkolnej świetlicy, poświęcili poniedziałkowe plenerowe zajęcia plastyczne tej tematyce.

 

 
EDUKACJA W BIBLIOTECE

Image  18 maja uczniowie klasy III SP gościli w Powiatowej Bibliotece Publicznej dla Dzieci i Młodzieży na zajęciach multimedialnych związanych z życiem i twórczością Jana Brzechwy. Uczniowie poznali dzieciństwo pisarza na podstawie fragmentów książki ,,Akademia Jana Brzechwy". Była to edukacja w formie dobrej zabawy poprzez krzyżówki, zgadywanki i łamigłówki.

 
DYLEMATY TATY

Image  Przedstawieniem o takim tytule uczniowie naszej szkoły rozpoczęli 27. Przegląd Kulturalny „W krainie baśni, pieśni i tańca”. Impreza z udziałem niepełnosprawnej młodzieży i dzieci odbywa się w co roku Teatrze Miejskim Sieradzkiego Centrum Kultury. Uczniowie Katolika od kilku lat gościnnie występują na tej imprezie pokazując, że teatr to przestrzeń, w której z powodzeniem może zaistnieć każdy, pełnosprawny i niepełnosprawny. Na scenie zaprezentowało się około 150 artystów-amatorów, dla których występ był też formą terapii. W programie przeglądu znalazły się występy artystyczne, happening oraz atrakcje towarzyszące tegorocznej edycji pod hasłem „Razem lepiej – przyłącz się do nas”

 
WYCIECZKA PO SIERADZU

Image  

 Korzystając z ładnej pogody, pierwszoklasiści udali się na pieszą wycieczkę po Sieradzu. Wędrując najstarszymi ulicami miasta, poznawali jego historię oraz ważne dla mieszkańców miejsca i budynki. Wśród nich dokładniej zwiedzili sędziwą Kolegiatę oraz siedzibę Urzędu Miasta Sieradza. Dzieci liczyły na spotkanie z panem Prezydentem, ale wyjazd służbowy to uniemożliwił. Każde z dzieci mogło jednakże zasiąść w fotelu przy biurku w gabinecie Prezydenta i poczuć się przez chwilkę jak włodarze miasta. Przygotowane pytania i prośby do pana Prezydenta  zostaną przedstawione następnym razem, bo dzieci zapowiedziały się na kolejną wizytę. Zastanawiają się tylko, czy i wtedy otrzymają  pyszne cukierki - krówki i ciekawe gadżety z logo miasta. Wyprawa była baaaardzo długa i męcząca, ale pierwszaki okazały się wytrawnymi piechurami, których nic nie jest w stanie pokonać. Dowodem na to było końcowe hasanie na placu zabaw. To znak, że warto zabierać tę grupę na długie wycieczki, tym bardziej że na drugi dzień dzieci wykazały się naprawdę szeroką wiedzą na temat swojego miasta dotycząca czasów obecnych, jak i wcześniejszych.

 

 
PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Image

 

Pierwszaki zakończyły poznawanie wszystkich liter. Teraz są w stanie przeczytać każdy tekst. Wreszcie mogą samodzielnie czytać książki i czasopisma. Uroczystym zakończeniem pierwszego etapu nauki czytania było PASOWANIE NA CZYTELNIKA. Przygotowując się do niego, dzieci samodzielnie czytały wybrane baśnie Ch. Perraulta. Podczas uroczystości  odbył się grupowe i indywidualne  konkursy znajomości treści tych utworów. Rywalizacja była zacięta, a stan wiedzy bardzo zadawalający. Uczniowie wykazali się też  znajomością całego alfabetu. Na dowód tego samodzielnie upiekli ciasteczkowe abecadło, którym nakarmili Klasowego Pożeracza Liter, panią bibliotekarkę oraz oczywiście własne brzuszki. Klasowy Pożeracz woli jednak ”pożerać książki”, więc jego pomocnicy będą go karmić przeczytanymi  lekturami. Po uroczystym pasowaniu każdy pierwszak dostał specjalną legitymację, w której zapisywane będą  przeczytane pozycje, wypożyczone z klasowej biblioteczki. Za każde 12  wpisów potwierdzonych pieczęcią  nadawana będzie odpowiednia odznaka. Teraz zadaniem dzieci jest przygotowanie klasowej biblioteczki  z przyniesionych z domu książeczek „ze swojego dzieciństwa”. Trzeba zrobić to szybko, bo Pożeracz jest głodny!

 

 
W MIEJSKEIJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

Image  Dnia 20 maja uczniowie klasy pierwszej udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w takiej placówce. Dzieci poznały zasady korzystania z biblioteki oraz dowiedziały się jaką funkcję pełni ona w upowszechnianiu czytelnictwa wśród mieszkańców naszego miasta. Okazało się, że książki wypożycza tu bardzo dużo ludzi, chociaż w większości są to dorośli. Naszych uczniów zainteresowały niektóre z książek i to wcale nie te przewidziane dla młodszych czytelników. Jedną z nich była najcięższa w bibliotece księga dotycząca historii Polski. Samo jej podniesienie jest wyczynem, a co dopiero przeczytanie! Miłym elementem wizyty było czytanie wierszy dla dzieci przez panią Annę Baśnik, pracownika tej biblioteki, ale także poetkę, która publikowała swoje utwory w prasie lokalnej oraz w postaci autorskich tomików. Cieszymy się, że pani Ania przyjęła zaproszenie do naszej szkoły, aby zasiąść w jury podczas konkursu pięknego czytania zorganizowanego właśnie dla naszych pierwszaków. Teraz już nasi najmłodsi uczniowie wiedzą, gdzie poza szkolną biblioteką  można wypożyczać lektury lub inne ciekawe książki. Miejmy nadzieję, że zachęcą rodziców i będą z tego korzystały.

 
Wycieczka do Warszawy II GK

Image

Uczniowie II klasy Gimnazjum Katolickiego zwiedzali 18.05.2016r. Warszawę. Program wycieczki miał charakter patriotyczny.  Gimnazjaliści zwiedzili budynek Sejmu i Senatu – przewodnikiem po parlamencie był  poseł Piotr Polak, który zdradził młodzieży tajniki pracy w tej instytucji. Kolejnym punktem programu był Belweder, gdzie uczniowie mogli podziwiać niezwykły zbiór pamiątek po Józefie Piłsudskim, kolekcję orderów Virtutti militari i Orła Białego oraz piękne wnętrza pałacowe. Na koniec spacerowali pa cmentarzu Powązkowskim, na którym spoczywają najznakomitsze osobistości Polski – młodzież miała okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat sławnych Polaków. Uczniowie złożyli hołd ofiarom katastrofy Smoleńskiej.

Przewodnikiem wycieczki była Pani  Dorota Więckowska – asystentka posła Piotra Polaka, której serdecznie dziękujemy za oprowadzenie po Warszawie i przekazanie cennych informacji!

 

 
SUKCES W KONKURSIE JĘZYKOWYM

Image  9 maja w SP nr 9 w Sieradzu odbył się IV międzyszkolny Konkurs Językowy dla Uczniów Klas VI „Nie taki język straszny”. Uczniowie zmierzyli się z testem z wiedzy o języku, a także wykazali się praktyczną umiejętnością korzystania ze słowników oraz znajomością przysłów.

Nasi reprezentanci, przygotowani przez polonistkę, p. B. Modrzejewską, spisali się na medal. Karolina Bakowicz zajęła III miejsce, a Jakub Witczak otrzymał wyróżnienie (był IV). Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów.

 
MISTRZ CZYTANIA I RECYTACJI W KL III

Image 

 

10 maja 2016 roku reprezentanci naszej szkoły podstawowej, Paulina Owczarek i Jan Wrąbel, brali udział w X Międzyszkolnym Konkursie dla klas III ,,Mistrz pięknego czytania i recytacji" pod patronatem „Naszego Radia” , organizowanym przez SP w Barczewie i Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźniu. Uczniowie recytowali na pamięć wiersze o tematyce patriotycznej oraz czytali na głos wylosowane wiersze o miłości do ojczyzny oraz legendy polskie. Spośród 13 uczestników z 7 szkół, Paulina Owczarek okazała się najlepsza i zwyciężyła, zdobywając I miejsce. GRATULUJEMY !


 

 

 
UCZENIE PRZEZ DOŚWIADCZENIE

Image 

,,Po­wiedz mi, a za­pomnę. Po­każ mi, a za­pamiętam. Pozwól mi zro­bić, a zro­zumiem". W myśl tej maksymy Konfucjusza uczniowie kl. III KSP poprzez eksperymenty i doświadczenia prowadzone zgodnie z instrukcją, zdobywają wiedzę o przyrodzie i otaczającym nas świecie. Potrafią prowadzić obserwacje, uczą się wyciągać wnioski i dostrzegają współzależności między poszczególnymi elementami środowiska przyrodniczego a działalnością człowieka.

 

 

Zespół Szkół Katolickich w Sieradzu.